X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

قرخ بلاغ (آبگرم)

شنبه 5 خرداد 1397 ساعت 17:58

قرخ بلاغ (آبگرم)


روستایی از توابع بخش مرکزی شهر آبگرم در استان قزوین ایران است. (روستایی مابین تاکستان و آوج)

این روستا دردهه 60 و قبل از آن جزو استان زنجان بود و در ادامه مدتی جزو استان همدان قرار گرفت و پس از استان شدن قزوین رسما جزو روستاهای این استان ثبت شد. (املا و نگارش درست معنی ترکی چهل چشمه، قرخ بلاغ است).


علت نامگذاری نام روستا (قرخ بلاغ) که یک نام به زبان ترکی هست و به فارسی به معنی (چهل چشمه) می‌باشد به دلیل وجود چشمه‌های متعدد و پرآب بودن این روستا است.

به دلیل کمبود امکانات آب زلال و فراوان این روستا سال های سال به رودخانه (خره رود) می ریخت اما مدتی است که خود اهالی نیز می توانند از آب روستا استفاده و محصولاتی را کشت کنند.

آب چشمه های این روستا منظره بسیار زیبا و دلنشینی را تشکیل داده است که مسافرین و رهگذران می توانند با توقف در این روستا از مناظر آرام بخش آن استفاده کرده برای دقایقی استراحت کنند.

در چشمه های زلال آن ماهی های متفاوتی رشد می کنند و با اینکه ریختن ماهی های قرمز در چشمه ها ممنوع است اما برخی ماهی های قرمز خود را درون آن می ریزند که باعث بیماری قارچ سایر ماهی ها نیز می شود. با این حال ماهی های درشت و زیبایی در آن یافت می شود.


مسجد حضرت ابوالفضل (ع) به روستا زیبایی و معنویت خاصی بخشیده است که در تأسیس این مسجد، مرحوم علی اکبر امینی، مرحوم ابراهیم اصغری،  ابراهیم روحانی (یکی از مردان پیشکسوت، سختکوش و با تعصب روستا) علی عباس برزگر محمدی و سایر اعضا که همگی به نوعی در ساخت آن سهیم بودند، نقش اساسی داشتند.


محصولات کشاورزی روستا اکثرا گندم، جو، انگور، سیب، زرد آلو، بادام، آلو، صیفی جات (خیار، گوجه، هندوانه و ...) است و در مقطعی اهالی اقدام به کشت سیر می کردند که به دلیل ارزانی سیر در آن سال دیگر اهالی از کشت این محصول دست کشیدند!

این روستا با روستاهای قلعه عبدالله خان، عباس آباد، چیزر و ... همسایه است و با شهر آبگرم 2 کیلومتر فاصله دارد که با رشد ساخت و سازها به زودی این روستا به آبگرم می چسبد.


http://s7.picofile.com/file/8255494392/photo_2016_06_12_09_56_29.jpg

 


 

del.icio.us  digg  newsvine  furl  Y!  smarking  segnalo